Statut stowarzyszenia
STATUT Stowarzyszenia PHARI
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
Stowarzyszenie PHARI jest organizacją w formie stowarzyszenia na podstawie Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity: Dz. U. z 2001r. Nr 79 poz. 855 z późn, zm.) oraz niniejszego statutu i z tego tytułu posiada osobowość prawną.
§ 2
Stowarzyszenie zostaje powołane na czas nieokreślony, a jego siedzibą jest miasto Kraków.
§ 3
Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności województwo Małopolskie i gmina Mucharz. Dla właściwego realizowania swoich celów Stowarzyszenie może prowadzić działalność również poza granicami kraju.
§ 4
Stowarzyszenie może używać odznak i pieczęci zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§ 5
Stowarzyszenie współpracuje z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami i instytucjami, o tym samym lub podobnym profilu działania oraz może pozostawać członkiem tych organizacji na zasadach pełnej autonomii, a decyzje w tej sprawie podejmuje Zarząd.
§ 6
Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.
Rozdział II
Cele i formy działania
§ 7
Cele stowarzyszenia:
- Wspieranie i upowszechnianie sportu, turystyki i kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży z rodzin o trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób
- Wspieranie i upowszechnianie sportu, turystyki i kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym osób niepełnosprawnych mające na celu integracje i reintegrację społeczną osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
- Wspieranie i upowszechnianie sportu, turystyki i kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym osób niepełnosprawnych
- Wychowywanie dzieci oraz młodzież, w tym osoby niepełnosprawne przez sport, turystykę, kulturę fizyczną
- Przeciwdziałanie patologiom społecznym poprzez sport, turystykę i kulturę fizyczną
- Przeciwdziałanie patologiom i uzależnieniom społecznym
- Edukacja ekologiczna dzieci, młodzieży i dorosłych
- Krzewienie postaw prospołecznych – promocja i organizacja wolontariatu.
- Wypoczynek dzieci i młodzieży.
§ 8
Wyżej wymienione cele będą realizowane w szczególności na rzecz społeczności lokalnych i środowisk, do których odnoszą się cele Stowarzyszenia.
§ 9
Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:
- Organizowanie zajęć, obozów, wycieczek, imprez sportowych, zlotów oraz innych form wypoczynku i rekreacji z udziałem zajęć sportowych mających na celu edukację prospołeczną oraz proekologiczną
- Organizowanie zajęć edukacyjnych oraz szkoleniowych dla dzieci i młodzieży z zakresu sportu, turystyki i kultury fizycznej
- Popularyzowanie sportu i turystyki wśród wszystkich grup społecznych ze szczególnym uwzględnieniem sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, kajakarstwo, wioślarstwo itp
- Organizacja warsztatów, wykładów mających na celu kształtowanie pozytywnych relacji w społeczeństwie.
- Współpraca z władzami samorządowymi, państwowymi, sektorem gospodarczym, środkami masowego przekazu zainteresowanymi rozwojem i edukacją społeczeństwa obywatelskiego w zakresie komunikacji międzyludzkiej, ekologii, sportu i turystyki.
- Sprawowanie opieki wychowawczej i szkoleniowej nad członkami Stowarzyszenia
- Prowadzenie wszelkich niezbędnych działań w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych a także działalności integrującej z osobami niepełnosprawnymi
- Prowadzenie działań mających na celu profilaktykę uzależnień
- Prowadzenie działań na rzecz ochrony środowiska, a w szczególności na rzecz czystych rzek i zbiorników wodnych poprzez propagowanie sportów ekologicznych, będących naturalną ochroną czystości wód.
- Organizowanie wypoczynku dzieci i młodzieży
- Organizowanie imprez okolicznościowych i sportowych
- Organizowanie kursów, szkoleń dla kadry nauczycielskiej, opiekuńczej i wychowawczej.
- Wypowiadanie się w sprawach publicznych, związanych z celami Stowarzyszenia.
§ 10
Działalność opisana w 9 statutu realizowana jest w formie nieodpłatnej lub odpłatnej działalności pożytku publicznego
§ 11
Majątek stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 12
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
1) członków kandydatów
2) członków zwyczajnych
3) członków wspierających
4) członków honorowych
5) członków uczestników
§ 13
- Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne.
- Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenie.
- Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.
§ 14
- Członkiem kandydatem może być osoba, która złoży pisemną deklaracje członkowską, uiści wpisowe oraz zostanie przyjęta przez Zarząd Stowarzyszenia w poczet członków Stowarzyszenia,
- Członek kandydat dysponuje prawami i obowiązkami takimi jak członek zwyczajny z wyłączeniem czynnego i biernego prawa wyborczego oraz prawa głosu przy podejmowaniu uchwał przez Walne Zebranie Członków.
- Członkiem zwyczajnym może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawiona praw publicznych, będąca obywatelem polskim lub cudzoziemcem, która złoży pisemną deklarację członkowską, uiści wpisowe oraz odbędzie staż kandydacki, przyjęcie w poczet członków nastąpi uchwałą Zarządu Stowarzyszenia.
W razie odmowy przyjęcia w poczet członków, zainteresowany ma prawo w terminie jednego miesiąca od daty jej doręczenia złożyć na ręce Zarządu odwołanie do Walnego Zebrania. Walne Zebranie rozpatruje odwołanie w czasie najbliższych obrad. Stanowisko Walnego jest ostateczne.
§ 15
- Członek zwyczajny ma prawo:
1) wybierać i być wybieranym do władz Stowarzyszenia
2) uczestniczyć z głosem stanowiącym w Walnym Zebraniu
3) zgłaszać wnioski i postulaty dotyczące działalności Stowarzyszenia
4) korzystać z pomocy i zaplecza Stowarzyszenia w podejmowanych działania zgodnych z jego celami statutowymi.
5) brać udział w pracach, zebraniach i innych przedsięwzięciach Stowarzyszenia z prawem głosu.
6) Nosić odznakę z godłem Stowarzyszenia oraz posiadać legitymację członkowską.
- Członek zwyczajny obowiązany jest do:
1) przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia
2) regularnego opłacania składek członkowskich
3) czynnego uczestniczenia w realizacji celów statutowych Stowarzyszenia
4) dbania o dobre imię i mienie Stowarzyszenia
§ 16
- Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna, zainteresowana merytoryczną działalnością Stowarzyszenia i akceptująca jego cele, która zadeklaruje pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną i zostanie przyjęta przez Zarząd na podstawie pisemnego porozumienia.
- Członek wspierający ma prawo brać udział z głosem doradczym w pracach Stowarzyszania, zgłaszać do władz Stowarzyszenia wnioski i postulaty dotyczące podejmowanych przez Stowarzyszenie zadań.
- Członek wspierający obowiązany jest do przestrzegania ustaleń zawartych w podpisanym porozumieniu.
§ 17
- Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenia.
- Godność członka honorowego nadaje Walne Zebranie na wniosek Zarządu Stowarzyszenia.
- Członek honorowy nie posiada biernego oraz czynnego prawa wyborczego, zwolniony jest z obowiązku opłacania składek członkowskich, może jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym posiada takie prawa i obowiązki jak członek zwyczajny.
- Członkami uczestnikami mogą być małoletni – za zgodą przedstawicieli ustawowych na podstawie pisemnej deklaracji i przyjęci przez Zarząd. Członkowie uczestnicy mają wszystkie prawa i obowiązki członków zwyczajnych za wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego oraz uczestnictwa z głosem stanowiącym w Walnym Zgromadzeniu.
§ 18
- Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:
1) dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia, zgłoszonej na piśmie Zarządowi, po uprzednim uregulowaniu wszelkich zobowiązań co do Stowarzyszenia.
2) śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego,
3) uchwały Zarządu z powodu nie płacenia składek członkowskich przez okres 6 miesięcy lub nieusprawiedliwionego nie uczestniczenia w Walnym Zebraniu przez okres 2 lat – dotyczy członków kandydatów, zwyczajnych, uczestników i wspierających.
4) wykluczenia uchwałą Zarządu z powodu nieprzestrzegania postanowień statutu, regulaminów i chwał władz Stowarzyszenia lub działania na szkodę Stowarzyszenia – dotyczy członków kandydatów, zwyczajnych, uczestników i wspierających
- Osoba wykluczona lub skreślona ma prawo wniesienia odwołania do Walnego Zebrania w terminie 14 dni od daty doręczenia uchwały na piśmie. Walne Zebranie rozpatruje odwołanie w czasie najbliższych obrad. Decyzja Walnego Zebrania jest ostateczna.
Rozdział IV
Władze Stowarzyszenia
§ 19
Władzami Stowarzyszenia są:
1) Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, zwane dalej “Walnym Zebraniem”,
2) Zarząd Stowarzyszenia zwany dalej “Zarządem”
3) Komisja rewizyjna
§ 20
Uchwały władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów bez względu na liczbę obecnych członków, o ile statut nie stanowi inaczej.
§ 21
- W przypadku zmniejszenia się liczby pochodzących z wyboru członków władz w trakcie trwania kadencji, władzom tym przysługuje prawo kooptacji spośród członków Stowarzyszenia, pod warunkiem, że liczba dokooptowanych członków władz nie przekroczy 1/3 liczby członków pochodzących z wyboru. W przeciwnym razie, Zarząd zwołuje Walne Zebranie w celu odbycia wyborów uzupełniających.
- Rezygnacja członka władz z pełnionej przez niego funkcji oznacza wygaśnięcie jego mandatu w tym organie.
Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia
§ 22
- Walne Zebranie jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
- Walne Zebranie może być:
1) Zwyczajne
2) Nadzwyczajne
- Zwyczajne Walne Zebranie zwołuje Zarząd raz do roku jako sprawozdawcze i co cztery lata jako sprawozdawczo-wyborcze, zawiadamiając członków w każdy skuteczny sposób o jego terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad, co najmniej na 14 dni przed terminem Walnego Zebrania.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie zwołuje Zarząd:
1) z własnej inicjatywy
2) na żądanie komisji rewizyjnej
3) na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie powinno być zwoływane w terminie 30 dni od daty zgłoszenia wniosku lub żądania i obradować nad sprawami, dla których zostało zwołane.
- Walnym Zebranie kieruje Przewodniczący Walnego Zebrania.
- W przypadku równego rozłożenia głosów w trakcie głosowania, decyduje głos przewodniczącego Walnego Zebrania
§ 23
Do kompetencji Walnego Zebrania w szczególności należy:
1) ustalanie kierunków u programu działania Stowarzyszenia,
2) uchwalenie statutu i jego zmian,
3) wybór i odwoływanie Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
4) udzielenie absolutorium Zarządowi
5) podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczenia jego majątku,
6) rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu,
7) nadawanie i pozbawianie tytułu członka honorowego Stowarzyszenia,
8) ocenianie działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
9) podejmowanie uchwał w sprawach dotyczących Stowarzyszenia nie zastrzeżonych do kompetencji innych władz.
Zarząd Stowarzyszenia
§ 24
- Zarząd składa się z 3 do 7 osób.
- Kadencja Zarządu trwa 4 lata.
- Uchwały Zarządu zapadają, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych członków. W sytuacji równego rozłożenia głosów decyduje głos Prezesa.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w razie potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał.
§ 25
Do kompetencji Zarządu należy:
1) realizacja uchwał Walnego Zebrania i kierowanie bieżącą działalnością Stowarzyszenia zgodnie z celami statutowymi,
2) uchwalanie projektów planów działalności Stowarzyszenia i preliminarzy budżetowych oraz sprawozdań,
3) sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia,
4) ustalanie zasad wynagrodzeń pracowników Stowarzyszenia i ich zatrudnianie,
5) Podejmowanie decyzji w sprawie nabycia lub zbycia majątku nieruchomego i ruchomego, bycia organizacją pożytku publicznego oraz określania rodzajów nieodpłatnej i odpłatnej działalności pożytku publicznego,
6) podejmowanie decyzji w sprawie zaciągania zobowiązań majątkowych,
7) zwoływanie Walnego Zebrania,
8) podejmowanie uchwał w sprawach przyjmowania i wykluczania członków kandydatów, zwyczajnych, uczestników i wspierających,
9) rozpatrywanie sporów pomiędzy członkami, powstałych na tle działalności Stowarzyszenia,
10) składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu,
11) w szczególnych przypadkach zwalnianie członków z obowiązku płacenia składek członkowskich,
12) reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu,
13) ustalanie wysokości składek członkowskich i innych składek związanych z działalnością Stowarzyszenia,
14) zawieranie umów współpracy z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami i instytucjami oraz podejmowanie decyzji o byciu członkiem tych organizacji na zasadach pełnej autonomii,
15) uchwalanie regulaminów
16) podejmowanie decyzji w zakresie prowadzenia odpłatnej i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego
§ 26
- Do realizacji swych zadań Zarząd może powołać Biuro Stowarzyszenia i jego Kierownika (Dyrektora).
- Kierownik (Dyrektor) kieruje pracami Biura na podstawie regulaminu, który podlega zatwierdzeniu przez Zarząd.
Komisja Rewizyjna
§ 27
- Komisja Rewizyjna jest organem Stowarzyszenia powołanym do sprawowania kontroli nad jego działalnością.
- Komisja rewizyjna składa się z 3 osób.
- Kadencja Komisji rewizyjnej trawa 4 lata.
§ 28
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
1) kontrolowanie co najmniej raz w roku całokształtu działalności Stowarzyszenia,
2) występowanie do Zarządu z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli i żądanie wyjaśnień,
3) prawo żądania zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania w razie stwierdzenia nie wywiązywania się przez Zarząd z jego statutowych obowiązków, a także prawo żądania zwołania posiedzenia Zarządu,
4) zwołanie Walnego Zebrania, w razie nie zwołania go przez Zarząd w terminie ustalonym statutem,
5) składanie na Walnym Zebraniu wniosków o udzielenie (lub odmowę udzielenia) absolutorium dla Zarządu,
6) składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu.
§ 29
Uchwały Komisji Rewizyjnej zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Komisji.
§ 30
- Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą pełnić innych funkcji we władzach Stowarzyszenia, ani być pracownikami Stowarzyszenia.
- Członkowie Komisji rewizyjnej mogą brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
- Komisja Rewizyjna ma prawo żądania od członków i władz Stowarzyszenia złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień dotyczących kontrolowanych spraw.
- Komisja Rewizyjna jest niezależna od Zarządu, a członkowie Komisji Rewizyjnej:
1) nie mogą być członkami organu zarządzającego ani pozostawać z nimi w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia,
2) nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej.
Rozdział V
Majątek Stowarzyszenia i gospodarka finansowa
§ 31
- Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:
1) składki członkowskie i inne składki,
2) darowizny, zapisy i spadki, środki pochodzące z ofiarności prywatnej, zbiórki publiczne
3) wpływy z działalności statutowej Stowarzyszenia, dochody z kapitału (odsetki, lokaty, akcje)
4) dochody z majątku Stowarzyszenia
5) dotacje, subwencje, kontrakty, środki z funduszy publicznych.
§ 32
Do reprezentacji w imieniu Stowarzyszenia uprawniony jest każdy z członków Zarządu działający samodzielnie, natomiast do zaciągania zobowiązań majątkowych, w tym zawierania umów, udzielania pełnomocnictw, uprawnionych jest dwóch członków Zarządu działających łącznie, w tym Prezes lub Wiceprezes.
Rozdział VI
Zmiana statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia
§ 33
- Uchwalenie statutu lub jego zmian oraz podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia przez Walne Zebranie wymaga kwalifikowanej większości 2/3 głosów, bez względu na liczbę obecnych członków.
- Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie powołuje Likwidatora, który przeprowadzi likwidację Stowarzyszenia. Walne Zebranie wskazuje także fundacje i stowarzyszenia mające podobne cele statutowe, na rzecz których przejdzie majątek Stowarzyszenia, po wypełnieniu jego zobowiązań.