CO ZABRAĆ ZE SOBA NA REJS?

wrz 21, 2022 | Kącik załoganta

UBEZPIECZENIE

Jeżeli organizator rejsu tego nie zapewnia, uczestnicy rejsów powinni ubezpieczyć się od kosztów leczenia za granicą i lub posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Warto pamiętać, że posiadanie EKUZ nie gwarantuje zwrotu kosztów dostania się i powrotu ze szpitala (np. biletów za prom z wyspy do miasta ze szpitalem) lub powrotu do polski karetką pogotowia lub samolotem, w przypadku, gdy samolot, na który posiadaliśmy bilet odleciał, podczas gdy my przebywaliśmy w szpitalu. Te koszty pokrywa tylko ubezpieczenie od kosztów leczenia za granicą (KL). Ubezpieczając się warto zwrócić uwagę, że rekreacyjne (turystyczne) uprawianie żeglarstwa nie jest uznawane przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako sport o podwyższonym stopniu ryzyka i w w związku z tym nie powoduje wzrostu kosztów polisy ubezpieczeniowej.

BAGAŻ

Warto pamiętać, że dobrą zasadą jest podróżowanie z lekkim bagażem. Należy unikać dużych, sztywnych walizek i plecaków na stelażu. Bagaż najlepiej spakować w miękki worek, torbę lub miękki plecak, który potem łatwo potem schować w jakimś zakamarku jachtu.

POŚCIEL

Na wyposażeniu większości jachtów czarterowych jest dla każdego członka załogi pościel, poduszka i koc. Nieliczne wyjątki zdarzają się w niektórych firmach czarterowych we Włoszech lub Hiszpanii, gdzie za pościel pobierana jest odrębna opłata.

RĘCZNIKI

Na rejsie warto posiadać dwa ręczniki. Jeden do wycierania się po kąpielach morskich (“słony”) i drugi (“słodki”) do wycierania się po wzięciu prysznica na lądzie. Niektóre firmy czarterowe w standardzie oferują po dwa ręczniki na jednego członka załogi – zwykle jest tak na Karaibach, Seszelach, w Tajlandii, Malezji. W basenie Morza Śródziemnego, zwykle za dodatkową opłatą, można zamówić ręczniki.

OCHRONA OCZU

Przed rejsem warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne (nawet dwie pary) – najlepsze są z filtrem UV oraz z filtrem polaryzacyjnym który znacznie poprawia widzialność na morzu. Warto także zaopatrzyć każde okulary w linkę biegnącą dookoła szyi, aby uniknąć utopienia okularów w wodzie.

OCHRONA SKÓRY

Słońce na południowych akwenach jest wyjątkowo silne, dlatego niezbędny jest dobry krem ochronny z filtrem UV. Lepiej unikać płynnych olejków, które są śliskie i powodują niebezpieczeństwo poślizgnięcia się na pokładzie. Polecamy zabrać także kremy po opalaniu.

LEKI

Radzimy zabierać ze sobą w rejsy wszystkie używane zwykle przez siebie osobiste lekarstwa (przepisane przez lekarza). Kupno lekarstw na miejscu jest często niemożliwe.

OCHRONA GŁOWY

Aby uniknąć porażenia słonecznego prosimy zabrać ze sobą czapki w jasnych kolorach (co najmniej dwie). Czapki bejsbolówki słabo spełniają swą funkcję, gdyż pozostawiają odsłonięte uszy, szyję i kark. Najlepszym rozwiązaniem są kapelusze żeglarskie ze sznurkiem biegnącym dookoła brody i uniemożliwiającym porwanie kapelusza przez wiatr.

UBRANIE

Na rejsie ważne jest wygodne ubranie. Należy zabrać ze sobą, co najmniej dwa stroje kąpielowe, luźne bawełniane koszulki i spodenki. We wrześniu wieczory mogą być chłodne, dlatego można zabrać sweter oraz wiatrówkę.

SZTORMIAK

W regionie Morza Śródziemnego deszcz czasami się zdarza. W innych regionach zwrotnikowych i równikowych może być nawet częstszy. W rejsie mogą się przytrafić także dość silne wiatry (yugo, bora, meltemi), dlatego można zabrać nieprzemakalną kurtkę. Czasami w rejsach jesiennych przydaje się sztormiak i kalosze.

BUTY

Polecamy zabrać na rejs żeglarski lekkie sportowe buty (tenisówki) na gumowej podeszwie na jacht oraz sandały do spacerów na lądzie.

SPRZĘT SPORTOWY

Warto zabrać ze sobą sprzęt ABC do nurkowania (maska, rurka, płetwy), a w rejsach jesienny także piankę. warto zabrać także sprzęt wędkarski oraz kuszę do polowań podwodnych. Świeża ryba stanowi cenne urozmaicenie żeglarskiej diety. Wędkowanie wędką z brzegu nie wymaga zezwolenia. Łapanie dużych ryb z jachtu jak i polowanie z kuszą wymaga wykupienia zezwolenia w Chorwacji.

PIENIĄDZE

Bankomaty, kantory lub banki znajdują się we wszystkich większych miejscowościach. Złotówki można wymienić w większości kantorów w Chorwacji. W wielu miejscach można także płacić kartą (nie dotyczy to małych tawern i sklepów na wyspach).

INNE

Wszystkie jachty posiadają wyposażenie kuchenne (talerze, sztućce, garnki, kubki, kuchenkę).

Ostatnie posty

Ostatnie komentarze

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *